Protože jsem bývalý pejskař, nezbývá mi než s člověkem, který to řekl souhlasit. Jasně, že nejsou všichni psi stejní, cvičený ovčák dokáže s člověkem poměrně slušně zamávat, a kdysi byli psi cvičení i přímo k zabíjení. Je jedno zda to bylo na bavlníkových plantážích nebo v koncentráku. Na druhé straně, normální psi, pokud nemají důvod většinou na člověka neútočí.

Je spousta ras a my se v tomto článečku podíváme na rasu méně známou. Tou je Akita Inu. Psík vhodný skoro všude, i když se občas stává, že má agresívnější povahu. Ve velké většině případů je však spíše klidný a vyrovnaný.

štěně

Pročpak tak podivný název rasy? Je to podle místa, odkud je, nebo přesněji byl k nám přivezen a tou je daleké Japonsko. Zde je prefektura Akita, takže Akita Inu by se dalo vysvětlit jako pes z Akity.

Pokud byste tohoto psíka rádi, přečtěte si spoustu literatury i psech všeobecně. Rozhodně nechoďte do koupě bezhlavě a bez předchozího přemýšlení. Je třeba si uvědomit, že pes potřebuje hodně času a peněz. Tyto výdaje nekončí koupí psíka, ale také výdaji za žrádlo, které se dají ovšem předem propočítat, ale také výdaje za veterinární vyšetření. A ta propočítat nejde, protože léky stojí jinak v úterý a jinak v pátek, většinou podle toho, jak se pan doktor vyspal. Navíc nesmíte počítat jen pravidelné léky, například odčervovací, ale i takové, když se něco nečekaného přihodí. To pak peníze jen tečou, protože u psího lékaře platíte i za to, že si sednete v čekárně, nebo chytnete za kliku. S tím vším prostě musíte počítat.

Akita Inu

Snad horší, než peníze je čas věnovaný novému kamarádovi. Je nutno vědět, že pokud si jej berete do bytu, musíte s ním nejméně pět krát ven. Tedy pokud je štěňátko. Později si jej musíte naučit dle potřeby. Dá se i jednou denně, ale lépe je to dvakrát, ráno a večer. A to už není místo psát o tréninku a socializaci. A rada poslední, NIKDY nekupujte štěně Akita Inu od překupníků! Přímo v článku máte odkaz na schválenou chovnou stanici, tak kupujte jedině zde a nikde jinde.

Close