Stroj řidičem

Mnozí z nás si pamatují doby, kdy se auta bez řidiče proháněla jen na plátnech kin či v naší představivosti. Od téhle doby se ale mílovými kroky vzdalujeme. Některé automobilové firmy se již několik let pyšní pokusy zprovoznit auto, které by dokázalo řídit bez řidiče a nutno dodat, že se jim to docela daří. Autonomní, samořídící – ať už mu říkáte jakkoliv, možná ho už brzy budete mít doma!
Auto Tesla
Jedním z největších průkopníků na poli samořídících aut je Elon Musk se svojí firmou Tesla. Tento známý vynálezce vkládá do této technologie velké naděje již několik let. Jeho první pokusy s tou technologií se dají datovat až k roku 2014, přičemž o možnosti jejího využití promluvil na konferenci již rok předtím. Přišlo mu to jako přirozený krok. „Máme autopilot v letadlech, proč ne v autech?“ řekl.
Ani k dnešnímu datu není samořídící systém dokonalý. Elon Musk sice slibuje, že do roku 2020 uvede na trh plně funkční systém, který nebude k ničemu potřebovat lidského řidiče, ale prozatím má autopilot stále problém s pohybem po rušných městech a například i s parkováním. Musk je ale optimistický. Podle něj si budeme moci příští rok za volantem klidně zdřímnout a vozidlo už vše obstará za nás.
Nadšení z autopilota zchladila nehoda, která se stala v březnu tohoto roku. Beren Banner jel se svým vozem Tesla 3 zapnutým na autopilota po floridské silnici a narazil do boku nákladního vozu. Podle policie on ani auto neprovedli žádný pokus o úhybný manévr – systém zkrátka a jednoduše nákladní vůz nezaregistroval. Muž na místě zemřel. Stal se tak čtvrtou obětí nehody, která byla způsobena za provozu autonomního řízení.
Řídící muž
Tato technologie zkrátka ještě není dostatečně připravená na to, abychom ji vypustili do běžného provozu. Není na ní stoprocentní spoleh, a cena aut se pohybuje v řádech miliónů. Už teď ale snílci básní o samořídících taxících, kamionech či dokonce autobusech.

Close