Jsou lepší sáňky nebo boby?

Dětem stačí miniaturní zasněžený kopeček, aby si zimu pořádně užily. Otázkou, kterou řeší jejich rodiče, je, zda je lepší investovat do nákupu bobů, nebo sáněk. Odpověď na to není úplně jednoznačná, protože závisí na mnoha faktorech, jako je věk, schopnosti, ale také povaha dítěte. A také místo, kde budete dětské boby nebo sáňky nejčastěji používat.

Obecně platí, že čím je dítě menší, tím by mělo být jeho zimní vozidlo stabilnější. Pro nejmenší děti, které ještě nevydrží samy sedět déle a bez opory a které rodiče jenom táhnou za sebou, se tak nejlépe hodí dřevěné sáňky s opěradlem, případně přímo s ohrádkou.

Na nich svezete i velmi malé dítě klidně i na dlouhé procházce zasněženou krajinou, protože v teple ho udrží fusak, nebo zimní overal a deka. Ze sáněk má dobrý rozhled a určitě si to užije.

holčička na saních

Některé typy mají také bezpečnostní pás a vodicí odnímatelnou tyč. Ty se ale vyrábějí z kovových trubek, ne ze dřeva. Aby rodiče nestudily ruce na kovové tyči, je vybavena zatepleným rukávníkem.

Sáňky s kvalitními ocelovými skluznicemi by měly být první volbou ve městech, pokud je používáte třeba na cestu do jeslí a do školky. Chodníky jsou často sypané nejen pískem, ale i drobným štěrkem, což sáňky zvládnou lépe než plastové boby.
Stejně tak jsou lepší ve chvíli, kdy na nich vezete děti dvě. Dřevěné sáňky jsou proti bobům robustnější a mají i větší nosnost, takže v pohodě uvezou nejen dvě až tři děti, ale klidně se na nich sveze s dítětem i tatínek. Nosnost může být totiž až 140 kg. Podstatný je také rozdíl v délce.

Zatímco dřevěné sáňky mohou být dlouhé i více než 120 cm, největší boby nedosahují ani na délku jednoho metru. Kupodivu hmotnost dětských bobů a sáněk se až tak neliší, ani největší modely by neměly být těžší než 4 až 5 kg. Samozřejmě, pro velmi malé děti se hodí spíše lehčí modely.

Protože velmi často ale jezdí jak na saních, tak na bobech děti samostatně, měly by mít k dispozici výrobek vhodný pro jejich věk. Výrobci proto uvádějí, pro jakou věkovou skupinu jsou sáňky nebo boby určeny. Když se rozhodnete pro boby, tak je věk dítěte velmi důležitý.

kluk na bobech

Pro nejmenší bobisty je nutné vybrat boby s opěradlem a také vhodným bezpečnostním pásem, ideálně tříbodovým. Pro malinko větší, ale stále ještě malé děti se víc hodí boby vybavené volantem, protože se jim řídí snáze než boby ovládané jen nohama.

Nedejte jen na první dojem a pestré barvy, ale kontrolujte také, z jakého materiálu jsou boby vyrobené. Kvalita plastů se může dost zásadně lišit a podezřele levné výrobky často končí po jednom bobování v kontejneru. Volant ale mají i některé typy sáněk.

Asi nejoblíbenější boby prodávané u nás mají vestavěné sedátko, takže sezení na nich nestudí, a nesou označení Champion. Originální boby Champion vyrábí česká firma Rulyt.cz. Boby Champion jsou vybaveny kvalitními brzdami a koupit si je můžete v řadě barev pro holky i kluky.

Close