Ženské archetypy

Pokud znáte J. C. Junga, určitě znáte jeho určení o archetypech, možná jste se nejednou zamýšleli nad mužskými a ženskými archetypy. Inspiraci najdeme i v dávné historii.
Smířená starší žena
Celou řadu ženských archetypů najdeme v antické mytologii nebo naopak v biblických příbězích. Každý známe moudrou Athénu nebo bojovnou Deboru. Ženské archetypy najdeme také ve čtvero ročních obdobích – jaru, létě, podzimu, a zimě.

Žena obdařená mateřstvím

  1. Jaro – jedná se o mladou ženu, spíše ještě dívku, která teprve odrostla dětským šatům. Je krásná, sebevědomá, touží poznávat svět, bavit se, a touží po lásce. Často a ráda flirtuje a nijak se nevyhýbá krátkodobým vztahům. Dívka je zaměřena na sebe a je orientovaná na svět kolem sebe. Časem ovšem dospívá do fáze, kdy začne cítit potřebu po jistotě vážného vztahu a po založení vlastní rodiny. Tato přirozená ženská touha může být výrazně utlumena životním stylem, kdy se mladé ženy do manželství zrovna nehrnou.
  2. Léto – s potřebou pevného vztahu a založením rodiny mladá žena vstupuje do letního období, pro které je typická obětavost, láskyplnost, oddanost, pracovitost, energičnost. Jedná se o nejvíce tvůrčí období v životě ženy, protože se rozvíjí jako milenka, matka a zároveň se paralelně s rodinným životem realizuje v profesní sféře. V tomto období je žena neuvěřitelně plodná a to nikoli jen doslovně. Protože žena v tomto období ze sebe mnohem více vydává, než přijímá, může se cítit frustrovaná. Měla by si tedy umět říct, co potřebuje.
  3. Podzim – S dospíváním dětí se žena pomalu přesouvá do podzimní fáze, která je také velmi plodná, i když ta plodnost je často obrácena do vlastního nitra. Žena začíná mít problémy sama se sebou, je citově i fyzicky labilnější, potřebuje více času na regeneraci. Na druhou stranu věnuje mnoho energie do nových projektů. Pokud tak nečiní, protože se nedokáže smířit s novou životní fází, může mít psychické problémy. Pokud se však dokáže aklimatizovat, velmi často se jedná o nejkrásnější období v životě ženy, protože nyní nastal prostor na to, aby se žena věnovala tomu, co ji těší a co má ráda.
  4. Zima – Jedná se o období, kdy se žena uzavírá do sebe. Konečně dokáže opouštět i odpouštět. Žena bilancuje svůj život, dává mu spirituální rozměr, touží po smíření. Dochází ke zralému ženství. Toto období může být velmi plodné, pokud žena nemá strach ponořit se do hlubin bytí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Close