Na podzim máme na zahradě spoustu práce s podzimním úklidem. Hrabání listí, zazimování venkovního nábytku, bazénů a zahradního nářadí. Nesmíte zapomenout na zazimování vodních prvků a jezírek. Abychom se mohli z vodních ploch těšit i následující rok, je nutné, věnovat jim před zimou potřebnou péči. V prvé řadě ostříhejte a odstraňte odumřelé části rostlin. Pokud toto neuděláte, voda se bude rychleji kazit. Pro vodní živočichy nebude takové prostředí vhodné, hlavně pokud chováte choulostivější druhy ryb.
ryby v jezírku
Rostliny, které ve vodě nepřezimují, umístěte na vhodné stanoviště. Abyste je přezimovali úspěšně, vyjměte je z jezírka a ponořte do nádoby, kde dno bude pokryto vrstvou půdy a vodou. Důležitá je minimální teplota deset stupňů, chladná a světlá místnost. Rostliny, které chcete namnožit, rozdělte do menších trsů. Protrhejte vodní porost, který se vám během sezóny hojně rozrostl. Některé otužilé rostliny přezimují na dně vodní nádrže. Mezi přezimující rostliny patří orobince, puškvorce, stulíky a rdesna. Některé druhy leknínů také přezimují. Chcete-li si ušetřit přezimování rostlin, vyberte si šípatku střelolistou. Jedná se o odolné a přizpůsobivé rostliny. Množí se hlízami, někdy je dobré její růst omezit, zvlášť v případě, že máte menší jezírko.
jezírko s lekníny
Šípatka může být invazivní. Abyste zabránili padání listů do vody, můžete přetáhnout hladinu jemnou nylonovou sítí, kterou přichytíte na břehy. Zabijete dvě mouchy jednou ranou. Síť uchrání jezírko od napadaného listí, stejně jako ochrání ryby třeba před kočkami či jinými predátory. Při každé manipulaci v jezírku, buďte opatrní, ať neprotrhnete plachtu. Ze dna síťkou odstraňte napadané tlející listí. Vylovenou hmotu nechte ležet na břehu, alespoň dva dny, aby vodní živočichové měli možnost, vrátit se do vodní plochy. Zbytek hmoty můžete zkompostovat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Close